Türkiye’yi yasa boğan terör olayları nedeniyle eğlenceye yönelik etkinlikleri iptal edilerek, ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projeleri ile kültür ve sanat organizasyonlarına yer verilen festival, 13 Eylül’e kadar devam edecek.

ANKARA – Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) bu yıl dördüncüsüne imza attığı Ankara Alışveriş Festivali (ASF-Ankara Shopping Fest) 29 Ağustos Cumartesi günü başlayacak. “İçindeki festivali keşfet” sloganının kullanıldığı Festival’in başlama gongu, 28 Ağustos Cuma akşamı vurulacak.
Türkiye’yi yasa boğan terör olayları nedeniyle eğlenceye yönelik etkinlikleri iptal edilerek, ağırlıklı olarak sosyal sorumluluk projeleri ile kültür ve sanat organizasyonlarına yer verilen festival, 13 Eylül’e kadar devam edecek.
-TERÖRE PRİM VERMEYİZ-
ATO Yönetim Kurulu Başkanı
Salih Bezci, eğlenceye yönelik etkinliklerin önemli bir kısmını festival programından çıkardıklarını ancak teröre prim vermemek için festivali iptal etmediklerini söyledi. Festivalin daha önce ilan edildiği gibi 29 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirten Bezci, “Festivali iptal etmek, teröre prim vermek anlamına gelir. Terörün amacı da zaten halkı korkuya ve paniğe sürüklemek, günlük hayatımızı felce uğratmaktır. Teröre prim vermeyiz” dedi.
Alışveriş Festivali’nin Ankara’nın marka kent haline gelmesini ve daha çok turist çekmesini hedefleyen çok önemli bir etkinlik olduğunu vurgulayan Bezci,  “Festival
yoluyla Ankara’nın adını dünya çapında duyurmaya çalışıyoruz. Bunda da belli bir başarıyı yakaladığımıza inanıyorum” dedi. Bezci, Ankara’daki tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine festivale destek vermeleri çağrısında bulundu.
-60 METRE MASADA REKOR DENEMESİ-
Dördüncü kez düzenlenen Alışveriş Festivali’nde yine Guinness Rekorlar kitabına aday bir rekor denemesi yapılacak. Geçen yıl “Dünyanın En Çok Kişiyle Çiçek Soğanı Dikimi” rekorunu kırarak Ankara’nın adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırdıklarını hatırlatan Bezci,  bu yıl da binlerce çiçekle 60 metrelik masada en çok çiçekle aranjman dalında rekor denemesi yapacaklarını anlattı Bezci, “2002 yılında İrlanda’nın 37 bin 500 çiçekle kırdığı rekoru egale etmek istiyoruz” dedi.
ATO Çiçekçiler ve Baharatçılar Komitesi Başkanı Yakup Özkılıç da 9 Eylül Çarşamba günü Ankamall Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe 20 çiçek ustası, 20 yardımcı, 25 gözlemci ve 5 hakemin refakat edeceğini belirterek, “Sloganımız 41 bin çiçekle 41 bin kere maşallah… İrlanda’nın elinden rekoru alıp Ankara’nın adının bir kez daha Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesini arzuluyoruz” diye konuştu. Çiçekçilerin sabah saat 09.00’da başlayacak ve akşam saat 21.00’e kadar devam edecek rekor denemesini isteyen Ankaralılar izleyebilecek.
-FESTİVAL ETKİNLİKLERİ-
Ankara Alışveriş Festivali kapsamında, Hediye Yağmuru, Ankara Kalesi Etkinlikleri, Gezici Çocuk Tiyatrosu, Aysun Kaba Stil Otobüsü ve Vitrin Yarışması, Kent Müzisyenleri ve Sokak Sanatı, Ritim Atölyesi, Medya Futbol Turnuvası, Kaybolmaya Yüz Tutmuş Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi, Hafize Ayık Defilesi, Davul Şov, Otistik Gençler Masa Tenisi Turnuvası, Zihinsel Engelli Çocuklar Dans Gösterisi ve Perküsyon Şovu, SERÇEV (Serebral Palsili Çocuklar Derneği) Gezici Fotoğraf Sergisi gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.