BURSA’da düğün, kına ve sünnet gibi eğlencelerde kullanılan geçersiz dolarlar yok satıyor. Mağazalarda içersinde 100 geçersiz dolar olan paketler, 3 liradan satılıyor. Doların ucuzken düğünlerde atıldığını söyleyen mağaza sahibi Murat Kaya, “Doların fiyatı arttıkca, düğünlerde kullanılan geçersiz dolara ilgi çoğalıyor” dedi.

Düğün, kına, sünnet gibi eğlencelerde düğün sahibinin havaya savurduğu gerçek dolarlar yerini geçersiz dolarlara bıraktı. Son zamanlarda doların 3 liraya çıkması eğlence organizasyonlarını da etkiledi. Düğünlerde gelin ve damadın önünde havaya savrulan ve zenginliğin göstergesi olduğu ifade edilen ‘dolar atma’ alışkanlığı, yerini 100 tanesi 3 TL’den satılan geçersiz 1’er dolarlara bıraktı. Gerçek dolar alacak imkanı bulunmayanlar mağazarlarda satılan ve üzerinde ‘geçersiz’ yazılı sahte dolarları tercih ediyor.

Dolar fiyatlarının artmasının sahte dolara olan ilgiyi artırdığını söyleyen mağaza sahibi Murat Kaya, “Eskiden düğünlerde gerçek dolarlar kullanılırdı. Ancak şimdi geçersiz olan düğün doları kullanılıyor. Bu dolarlar düğüne görsel zenginlik kazandırıyor. Bu aylarda düğünlerin fazla olması nedeniyle geçersiz dolarları yetiştiremiyoruz” dedi.