ESKİŞEHİR’de, 1930-1960 yılları arasında Frig uygarlığının gün yüzüne çıkmasına önemli katkılar sağlamış olan Hollandalı arkeolog Emilie Haspels tarafından çekilmiş fotoğraflardan oluşan ‘Frig Vadisi Yolculuğu’ adlı fotoğraf sergisi açıldı.

1980 YILINDA VEFAT EDEN HOLLANDILI ARKEOLOG EMILIE HASPELS, TARAFINDAN 1930-1060 YILLARINDA FRIG VADISI'NDE CEKILEN FOTOGRAFLARLA SERGI ACILDI.SERGI ACILISINA FRIG DONEMINE AIT KIYAFETLER GIYEREK KATILAN MANKENLER ILGI GORDU. FOTO:KEMAL ATLAN-ESKISEHIR/DHA
1980 YILINDA VEFAT EDEN HOLLANDILI ARKEOLOG EMILIE HASPELS, TARAFINDAN 1930-1060 YILLARINDA FRIG VADISI’NDE CEKILEN FOTOGRAFLARLA SERGI ACILDI.SERGI ACILISINA FRIG DONEMINE AIT KIYAFETLER GIYEREK KATILAN MANKENLER ILGI GORDU.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’ndeki sergi açılışına Vali Azmi Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Ankara Hollanda Büyükelçiliği Müsteşarı Daan Huisinga ile çok sayıda davetli katıldı. Sergide, 1980 yılında hayatını kaybeden ve 1930- 1960 yılları arasında Frig uygarlığının gün yüzüne çıkmasına katkı sağlayan Hollandalı arkeolog Emilie Haspels’in o yıllarda çekmiş olduğu 100 siyah-beyaz fotoğrafı yer aldı. Sergi açılışına Frig dönemine ait elbiselerle katılan mankenler de ilgi topladı.

DÖNEMİNİN ÖNCÜLERİNDEN

Hollanda Büyükelçiliği Müsteşarı Daan Huisinga, yaptığı konuşmada “Haspels, arkeoloji alanında döneminin öncülerinden birisiydi. Onun adına böyle bir serginin açılması bizi mutlu etti. Hollanda Allard Pierson Müzesi ile aynı zamanda açılışı yapılan bu sergi, aynı zamanda da muhtelif kültürel miras ve bilimsel alandaki çalışmaları da bir araya getiriyor” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de Frig bölgesine ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, “Son zamanlarda Frig bölgesine ilgi arttı. Çok sayıda turist bölgeyi gezmeye geliyor. Frig Vadisi, belediye olarak üzerinde durduğumuz önemli konulardan bir tanesidir” diye konuştu.

FRİG VADİSİNİ ÖNEMSİYORUZ

Eskişehir Valisi Azmi Çelik de konuşmasında “Biz, Frig Vadisi’ni çok önemsiyoruz ve turizmde etkin bir şekilde kullanmak istiyoruz. Turizmde etkin bir şekilde kullanmamız için de tüm kurum ve kuruluşların koordineli bir şekilde çalışmasını ve bu anlamda başarı elde edilmesinden yanayız” dedi.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi’ndeki fotoğraf sergisi, 23 Eylül tarihine kadar açık kalacak.