Sonsöz Gazetesi

Şüphesiz ki günümüzde dünyanın pek çok noktasında en çok sevilen ve en çok oynanan spor dalı futbol. Futbol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Spoura.com’da!
Popüler takım oyunu futbolun doğuşu son derece eski tarihlere dayanıyor olsa da hala popülaritesini kaybetmemiş ve özellikle erkeklerin göz bebeği olmaktan hiç vazgeçmemiştir. Bugünlerde gerek gerçek hayatta gerek sosyal medyada gerekse oyun platformlarında olsun, her noktada futbol ve etkilerini görebiliriz. Futbol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Spoura.com’da!
Futbolun tarihçesi
Yapılan araştırmalara göre futbolun tarihi Sümerlere kadar dayanmaktadır. Sümerlere ait arkeolojik bulgularda, Yunan şair Homeros’un ünlü bir şiirinde top oynayan insanlardan bahsediyor olması bu takım sporunun oldukça eski çağlarda da var olduğunu bize gösteriyor. Mısır’daki mezarlıklardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insanların resimleri ortaya çıkarken bu dönemden kalma deri ya da ketenden yapılan toplar bugüne kadar ulaşmayı başarmıştır.
Çin’de ise bu sporun kökeni M.Ö. 2500 yıllarına dayanmaktadır. Bu tarihlerde bir topu yere dikilen iki mızrak arasından tekmeleyerek geçirmeye çalışan takımlar olduğu bilinmektedir. Ayrıca araştırmalar sayesinde o dönemde futbolun, Çin’de askeri eğitim amacı ile oynanan cuju adlı oyunla benzerlik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Askerler toprağa iki direk dikerek yün ve kıldan yapılan topları direklerin arasından geçirmeye çalışmıştır.
Orta Çağ’a geldiğimizde ise İngiltere topu rakibin kalesine atmaya dayanan güruh futbolu oynuyordu. 1314 tarihinde o dönemin kralı bütün ülkede futbolu yasakladı ve bu yasak tam 300 yıl sürdü. 300 yılın ardından yasak kaldırıldı. 19. yüzyıla gelindiğinde ise yavaş yavaş modern futbolun etkileri görülmeye başlandı.
1904 tarihinde FIFA yani Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin kurulması ile birlikte karşılaşmaların farklı ülkeler arasında da yapılması mümkün hale getirildi. FIFA’nın 2007 tarihinde yayınladığı bir rapora göre dünya genelinde 270 milyon kişi futbol oynuyor ve söz konusu rakam yalnızca futbol kulüplerine kayıtlı olan oyuncuların sayısını bizlere gösteriyor.
Türkiye’de futbol
Ülkemizde futbol sporunun ilk kez 19. yüzyılın son çeyreğinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Ülkemizdeki ilk futbol kulübü ise İzmir şehrinde İngilizler tarafından kurulmuştur. Sonrasında İstanbul’a yayılan bu spor zamanla bütün ülkenin ilgisini çekmeye başlamıştır. Bilinen ilk karşılaşma ise İzmir’den gelen karmanın İstanbul’daki karma ile yaptığı maç olmuştur.
Futbolun ülkemizde tam olarak yayılıp yeşermeye başladığı tarih ise 1908 ve 1923 yılları arasıdır. Ancak bu esnada yaşanan savaşlar futbolu biraz sekteye uğratmıştır. Neyse ki sonrasında bu durgunluk atlatılmış ve kısa bir süre içerisinde sevilen bir spor haline gelmiştir.
Günümüze kadar da asla popülaritesini kaybetmemiş olan bu spor şu anda altın çağını yaşıyor desek yanlış olmayacaktır. Bu durumda futbol haberleri de gündemin büyük bir kısmını kaplıyor ve özellikle erkekler için mükemmel bir ilgi alanı yaratılıyor. Elbette dileğimiz bu sevilen sporun daha da yaygın hale gelmesi.
Futbol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
Editör
Sonsöz Gazetesi