ODTÜ Eşli Danslar Topluluğu (EDT), 2001 yılından beri düzenlenen ODTÜ Uluslararası Cumhuriyet Kupası Dans Sporu Yarışması’nın 14’üncüsü, bu yıl 30-31 Ekim tarihlerinde ODTÜ Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Profesyonel Latin kategorisinde Türkiye’yi temsil eden ODTÜ EDT sporcularından Özgün Çağlar Ersoy ve Simge Menteş 2. oldu.
Dünya Dans Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen 300’den fazla Latin yarışması arasında, sporcu sayısı, sporcu kalitesi ve ülke çeşitliliği açısından dünyanın en iyi 10 yarışma içerisinde yer alan ODTÜ Cumhuriyet Kupası etkinliği, bu sene de yoğun katılımla gerçekleşti. Organize Komitesi Genel Koordinatörü EDT sporcusu Özgün Çağlar Ersoy, katılımın her sene arttığını, on sene önce 6 çiftin katıldığı yarışmaya şu an 19 farklı ülkeden 170 çiftin katıldığını söyledi. En iyi 24 çiftin yarıştığı gala gecesinde konuşan Ersoy, Her yıl Cumhuriyet Bayramına en yakın hafta sonu düzenlenen etkinliğin 2009’a kadar ulusal düzeyde gerçekleştirildiğini, bu tarihten sonra uluslararası düzeye taşındığını ifade etti.
ODTÜ Uluslararası Cumhuriyet Kupası Dans Sporu Yarışması’na ilginin yeterli olmadığını belirten Ersoy, etkinliğin canlı bağlantısını özel web sitesi ve Youtube üzerinden yaptıklarını kaydetti.
Dünya Açık Latin, kategorisinde finale kalan en iyi 6 çiftin ödül aldığı yarışmanın değerlendirmesi 13 ülkeden hakemler tarafından yapıldı. Yarışmaya,  Standart Danslar disiplininde Dünya sıralamasında ilk 50’de yer alan 6 yıldız çift ve Latin disiplininde 10 yıldız çift katıldı. Etkinlik kapsamında yetişkinler, gençler, yıldızlar ve minikler yaş gruplarındaki çiftler hem Latin dansları hem de Standart danslar branşlarında dünya sıralamasındaki puanlarını yükseltmeye çalıştı.
YARIŞMA KATEGORİLERİNE
GÖRE DERECELER-
Gala programında “Minikler Standart”, “Yıldızlar Latin” finalleri gerçekleşti. “Yetişkinler Standart” ve “Profesyonel Latin” sınıfları sahne aldı. Yetişkinler Dünya Açık kategorisinde 1. çift İtalya’dan  Simone Carabellese – Lucia Cafagna , 2. çift Finalandiya’dan Jaak Vainomaa – Taina Savikurkive, 3. çift Romanya’dan Evgeny Mushtukov – Sardarescu Andreea Carmen oldu.
Profesyonel Latin kategorisinde Türkiye’yi temsil eden ODTÜ EDT sporcularından Özgün Çağlar Ersoy ve Simge Menteş 2. oldu. Etkinlikte, dans yarışmalarının yanı sıra Çankaya Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Hoytur gösterisi, Latin ateşi ve Standart danslarının yanında izleyenlere görsel bir şölen yaşattı. Yarışma arasında Galip Emre Dance Company özel gösterileriyle sahnede yer aldı. Dünya Açık Latin kategorisi finalinde 5 ülkeden 6 çift yarıştı.  İlk 3’de sırayla Fransa’dan Charles-Guillaume Schmitt – Elena Salikhova, Romanya’dan Moldovan Paul – Tatar Cristina ve İtalya’dan Giacomo Lazzarini – Roberta Benedetti yer aldı.