Editör

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 2017-2018 sezonu açılışını 1 Ekim’de Berkun Oya’nın ‘Bayrak’ isimli oyunu ile yaptıktan sonra yeni oyunlarla izleyici karşısına çıkmaya devam ediyor.
Romeo ve Juliet’a farklı bir yorum
William Shakespeare’in yazdığı, Özdemir Nutku’nun çevirisini yaptığı, rejisi Makedon yönetmen Dejan Projkovski’ye ait ‘Romeo ve Juliet’ oyunu da 17 Ekim’de prömiyerini yaptı. Oyunun dekor tasarımında M. Nurullah Tuncer, giysi tasarımında Medina Yavuz Almaç, ışık tasarımında Serhat Akın imzası bulunuyor. Oyunun müzikleri Goran Trajkoski, koreografisi Olga Pango tarafından hazırlandı.
Yönetmen Dejan Projkovski, Shakespeare’in ölümsüz eseri ‘Romeo ve Juliet’i farklı bir yorumla seyirciye sunuyor. Oyundaki karakterlere, Damla Ece Dereli, Atakan Akarsu, Seda Yıldız, Ahmet Dizdaroğlu, Zeliha Güney, Nuray Durmuş, Kerim Altınbaşak, Murat Turhan, Muhammed Çakay, Bilal Ercan, Yunus Emre Terzioğlu, Ozan Erdönmez, Deniz Can Erzaim, Burak Pamuk ve Cem Bayurgil hayat veriyor. ‘Romeo ve Juliet’ oyunu, 22 Ekim Pazar gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesi’ndeki gösterimlerini sürdürecek.
‘Avrupa’ oyunu, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar Cevahir 2 Sahnesi’nde. ‘Romeo ve Juliet’ de, 22 Ekim Pazar gününe kadar Üsküdar Tekel Sahnesi’ndeki gösterimlerini sürdürecek.
David Greig’in yazdığı, Hakan Silahsızoğlu’nun çevirisini yaptığı, Mehmet Birkiye’nin yönettiği ‘Avrupa’, 17 Ekim’de Cevahir 2 Sahnesi’nde prömiyer yaptı. Oyunun dekor ve kostüm tasarımında Şirin Dağtekin Yenen, ışık tasarımında Yakup Çartık, koreografide ise Alpaslan Karaduman’ın imzası bulunuyor. Oyunun müzikleri ise Fırat Akarcalı’ya ait.
‘Avrupa’ oyununda toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasına gelen iki kaçak mültecinin, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üzerinde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşmeleri anlatılıyor. Oyundaki karakterlere, Dündar Müftüoğlu. Atilla Şendil, Eylem Yıldız, Umut Tabak, Gülşah Fırıncıoğlu, Ferdi Alver, Gökay Akgör. Hakan Yeni, Zuhal Acar, Burak Çiçek, Ferit Çelik ve Ahmet Armutlu hayat veriyor. ‘Avrupa’ oyunu, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar Cevahir 2 Sahnesi’ndeki gösterimlerine devam edecek.
 
Romeo ve Juliet ve Avrupa Tiyatro’da
© 2006 Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır.