Editör

Milli Mücadelenin kadın komutanı Üsteğmen Kara Fatma’nın hayatından 15 Temmuz’un kadın kahramanlarını ve kadına şiddet konularını sahneye taşıyan “Seher’in Kadınları” isimli tiyatro oyunu Kahramankazanlı tiyatro severlerle buluştu.
Kahramankazan Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen tiyatro oyununa kadın ve çocuklar yoğun ilgi gösterdi.
Tiyatro oyuncuları Nazlı Çığa, Mehmet Tokat ve Soner Türker’den oluşan Çığa Sanat Topluluğu, tarafından sahneye taşınan “Seher’in Kadınları Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları Üsteğmen Kara Fatma” isimli tiyatro oyunu Kahramankazan’da perde açtı. Kahramankazan Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen oyuna başta kadın ve çocuklar olmak üzere Kahramankazanlılar yoğun ilgi gösterdi.
Milli Mücadelenin kadın komutanı Üsteğmen Fatma Seher Erden’in hayatından kesitleri barındıran oyunda, kadına şiddet ve 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde büyük kahramanlıklar gösteren kadınların hikayelerini de sahneye taşıdı. Salondakileri yer yer ağlatan yer yer de kahramanlık hikâyeleriyle coşturan oyun, izleyenlerden büyük alkış aldı.
Tiyatronun gücü
Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 15 Temmuz’un simgesi haline gelen Kahramankazan’da böylesine anlamlı bir oyunu ilçe halkıyla buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Ertürk, “Milli Mücadelenin kadın milis komutanı Kara Fatma’nın hayatını ve 15 Temmuz’da canlarını hiçe sayarak darbeci hainlere karşı dimdik duran analarımızın, bacılarımızın hikayelerini, ayrıca kadına şiddet konusunu bir bütün olarak işleyen bu oyun bizleri oldukça duygulandırdı. Tiyatro sanatının gücüyle bu hadiseleri sahneye taşıdı. Oyuncular başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
“Seher’in Kadınları” Kahramankazanlılarla buluştu
© 2006 Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır.