SİVAS’ta, bir grup rütbeli askerin darbe girişiminin bertaraf edilmesi nedeniyle ‘Milli İrade Buluşması’ programı düzenlenerek 200 şükür kurbanı kesildi. On binlerce kişinin katıldığı programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, “Türk Silahlı Kuvvetleri bu milletin ana unsurudur. Ancak bu darbeyi yapmak isteyenler Türk Silahlı Kuvvetleri değil bir avuç teröristtir” dedi.

15 Temmuz Cuma günü, bir grup rütbeli askerin yapmak istediği darbe girişiminin engellenmesi nedeniyle Sivas Valiliği ve Sivas Belediyesi’nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle ‘Milli İrade Buluşması’ programı düzenlendi. Kent meydanındaki programa Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun, Mehmet Habip Soluk, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Jandarma Komutanı Bektaş Arslan, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan ile on binlerce vatandaş katıldı. Programda, darbe girişiminin bertaraf edilmesi nedeniyle 200 şükür kurbanı kesildi. Kesilen kurban etleri ekmek arasında gelen vatandaşlara ikram edildi. Meydanı Türk bayraklarıyla donatan vatandaşlar, darbe girişimini protesto etti. Çeşitli sloganların atıldığı buluşmada Fetullah Gülen’in fotoğrafının yer aldığı maketin boynuna ip geçirildi. Vatandaşların maket üzerine ‘Vatana ihanetten idamına karar verilmiştir’ yazdığı görüldü.

‘DARBE YAPMAK İSTEYENLER BİR AVUÇ TERÖRİST’

Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan programda konuşan Sivas Valisi Davut Gül, “Mesele, memleket meselesi olduğu zaman, bu millet her türlü olumsuzluğun üstesinden geleceğini tarihe bir kez daha şan ve şerefle yazdırmıştır. Tarih bu milletin yiğitliğini, kahramanlığını yazmaya devam edecektir” dedi.

SIVAS'TA, DARBE GIRISIMININ BERTARAF EDILMESI NEDENIYLE 'MILLI IRADE BULUSMASI' PROGRAMI DUZENLENDI. PROGRAMA SIVAS VALISI DAVUT GUL ILE BIRLIKTE IL PROTOKOL UYELERI DE KATILDI. (FOTO:HUSNU UMIT AVCI/SIVAS-DHA)

Vali Gül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Muhterem Sivaslılar idam istemek size ananızın ak sütü gibi helaldir. Bu ihanet çeteleri nerede olursa olsun, sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla mutlaka bulunup, en ağır cezaya çarptırılacaklardır. Bundan emin olun. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu milletin ana unsurudur. Bu coğrafyada silahlı kuvvetler olmadan ayakta kalmak mümkün değildir. Ancak bu darbeyi yapanlar, bu darbeyi yapmak isteyenler Türk Silahlı Kuvvetleri değil, bir avuç teröristtir. Bu böyle biline. Bu darbe girişimine karşı koyan başta sizlersiniz. Her şeyi hesapladılar, tek bir şeyi hesaplayamadılar. 70 yaşındaki Hatice teyzenin sabahlara kadar kaldırımın üzerinde oturacağını, ayağı olmayan kardeşimizin tankın önüne atlayacağını, kahraman emniyet mensuplarımızın ölümü göze alarak bu işe dur diyeceğini, kahraman adliye mensuplarımız, savcılarımız, hakimlerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri’nde suça bulaşmamış kahraman vatan evlatlarının bu işe dur diyeceğini hesaplayamadılar.”