Çankırı’nın Ünür köyünün gençleri, soğuk havaya, kar ve yağmura aldırmadan, düğünlerde güreş yapma geleneğini sürdürüyor.

İl merkezine bağlı Ünür köyünde 2 asırdan bu yana yaz-kış demeden düğünlerde güreş yapılıyor. Düğün evinin bahçesine serilen samanın üzerine kispetlerini giyerek çıkan gençler, yağmur, kar ve soğuğa aldırmadan mücadele ediyor. İki gün süren güreşlerde dereceye girenlere, düğün sahibi tarafından çeşitli hediyeler veriliyor.

Ünür köyünde son olarak Durmuş Şengül ve Gurbet Yakar’ın düğününde, kar yağışına aldırmadan zaman zaman çamura da bulanarak güreş tutan 50 genç, geleneklerini sürdürdü.

Köy sakinlerinden Şakir Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düğünlerde gerçekleştirilen güreşlerde hakemlik yaptığını söyledi. Geleneğin köylerinde yaklaşık 2 asırdır sürdüğünü dile getiren Koçak, “Köyümüzün kuruluş tarihi 200 yıl öncesine gidiyor. Kuruluşundan beri köyümüzdeki gençler, düğünlerde güreş geleneğini sürdürüyor. Biz de eski güreşçiyiz. Şimdi hakem olarak görev alıyorum. Gençler samanlar üzerinde güreşir, hakem ne karar verirse uyarlar” dedi.

Köy gençlerinin etkinliğe oldukça yüksek katılım sağladığını belirten Koçak, güreşlerin toz koparan, ayak, küçük orta, büyük orta, baş altı gibi kategorilerde yapıldığını, en az  50 gencin katıldığını anlattı.

– Köyden başarılı güreşçiler çıktı 

Köy sakinlerinden Şükrü Baştürk de geleneğin köyle özdeşleştiğini kaydetti. Şartların düğün eğlencesini etkilemediğini bildiren Baştürk, “Bu, atalarımızdan gelen 200 yıllık bir gelenek. Ata sporumuzu doğanın her türlü olumsuz şartlarına rağmen yapıyoruz. Yağmur, kar, çamur bile olsa gençlerimiz düğünlerde güreşini yapmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Köylerinden başarılı güreşçiler de çıktığını belirten Baştürk, “İşitme engellilerde Seyfettin ve Seyfullah Karadeniz kardeşler, Avrupa ve dünya şampiyonlukları kazandı. Bu kardeşler buralarda yetişti. Bu gelenek onları güreşte bir yerlere taşıyıp şampiyon yaptı. Düğünlerde güreşen başka arkadaşlarımızdan da profesyonel olarak güreş yapan var” diye konuştu.

– “Gençlerimiz zararlı alışkanlıklar yerine güreş yaparak eğlenir”

Baştürk, köyün gençlerinin kötü alışkanlıklarının bulunmadığını dile getirerek, şunları kaydetti: 

“Gençlerimiz zararlı alışkanlıklar yerine güreş yaparak eğlenir. Sporla kendilerini geliştirirler. Köyümüzde gençlerimizin güreş ve diğer sporları rahatça yapabilmeleri için bir salona ihtiyacımız var. Güreş yapan gençlerin kispet ihtiyaçları oluyor. Gençlerimiz iyi bir spor tesisinde, iyi bir eğitici eşliğinde çalışsa daha iyi başarılar elde edilir. Bu konuda destek bekliyoruz.”

Güreş yapan gençlerden Çetin Batmaz ise düğünlerde güreş yapmanın ayrı bir heyecanı olduğunu ifade ederek, “Güreş ata sporumuzdur. Biz de güreş yaparak geleneği, kültürümüzü sürdürüyoruz. Geleneğimizi yaşatmak için yağmur, kar demeden güreşiyoruz. Köyümüzde her düğünde güreşilir. Bugün hava sıfırın altında 3  derece. Üşüsek de güreşmeye devam ettik” dedi.