MERSİN Büyükşehir Belediyesi tarafından Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) desteğiyle hayata geçirilen ‘Akıllı Bisiklet Mersin Sahilinde Projesi’ tanıtıldı.

Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, ÇKÜ Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Gökbel ve Mustafa Kemal Çokakoğlu, daire başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Genel Sekreter Tunçsu, dünyada yeşil şehirlerin ön plana çıkmaya başladığını belirterek “Ulaşım Master Planımızda şehrimizin altyapısını planlarken, kentin ulaşımında bisiklet yollarının ve yayalaştırma düzenlemelerinin önemini vurguladık” dedi. Turizmle uyumlu olması açısından Türkiye’de örnek bir proje gerçekleştirdiklerini ifade eden Tunçsu, Mezitli’den başlayarak Erdemli’ye kadar olan sahil aksında bisiklet yolları çalışması yaptıklarını kaydetti. Tunçsu, şöyle devam etti:

“Bisiklet yolları Erdemli tarafından asfaltlanmaya başladı. Ulaşım Master Planı kapsamında yapılan bisiklet yolları ile Mersin merkezden başlayarak ilk etapta Erdemli’ye sonra Silifke’ye kadar gidilebilecek. Projenin Green City’ler içerisinde farklı ve örnek bir çalışma olarak yer alması açısından da gerekli çalışmaları yaptık.”

BİSİKLET FESTİVALİ 30 TEMMUZ’DA

Genel Sekreter Yardımcısı Gökbel ise Akıllı Bisiklet Mersin Sahilinde Projesi ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Gökbel, uygulama alanı Adnan Menderes Parkı olan 6 kilometrelik parkurun Hilton Oteli’nde başlayıp KİPA Alışveriş Merkezi’nin güneyinde bittiğini söyledi. Projenin 30 Temmuz 2016’da Bisiklet Festivali adı altında bir şenlikle hayata geçeceğini vurgulayan Gökbel, “Bundan sonraki diğer entegre bisiklet yollarıyla beraber, işin ulaşıma dönük noktasının daha yükseklere çıkacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

Proje kapsamında Adnan Menderes kıyı şeridi üzerinde kurulacak Akıllı Park Üniteleri ve 6 adet Akıllı Bisiklet Kiralama Terminali ile akıllı bisikletler, 30 Temmuz 2016 günü Bisiklet Festivali kapsamında Mersinlilerin kullanımına sunulacak. Trafik yoğunluğunun azaltılmasının yanı sıra sağlık, turizm ve çevre politikalarına da katkı sağlayan Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemleri, kredi kartı ya da KENTBİS kartla kullanılabilecek.