Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, kağıt baskının önemini kaybetmesi ve gazetelerin tirajlarının düşmesi durumunda dijital baskının, yani internet gazeteciliğinin ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi.

Karaca, Paşabahçe mesire alanındaki kütük evde düzenlenen istişare toplantısında Sivas’taki yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi.

Gazetecilerin sorunlarını dinleyen Karaca, yaptığı konuşmada, basının kamuoyu oluşturma noktasında önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Karaca, basının diğer sektörlere oranla kalkınmamış olduğunu savunarak, bu konuda gazete sahiplerine ve çalışanlarına önemli görevler düştüğünü belirtti.

BİK’in tarafsızlığı, herkese eşit mesafede durması ve yerel gazetelerin ayakta durabilmesi bakımından son derece anlamlı ve gerekli bir kurum olduğunu ifade eden Karaca, yerel basının sıkıntılarını tespit etmek için bazı çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Karaca, gazetelerin ayakta kalması için ilan gelirlerinden faydalanmasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, “Artık internet diye bir baş belamız var, bunun adına biz teknolojik gelişme diyoruz, bundan kurtulamayız. İkincisi, zaten yapısal sorunlarımız var. İnternet belası sebebiyle tirajlarımız sürekli düşmekte ve daha da düşecek ama bu sadece bizim ülkemize mahsus değil.” dedi.