DARBE girişimi sırasında, Kayseri’den izinsiz havalanıp Malatya’ya yine izinsiz iniş yapan 8 askeri nakliye uçağındaki 39 asker, gözaltına alınarak görev yerleri olan Kayseri’ye getirildi.
Darbe girişiminin meydana geldiği 15 Temmuz gecesi Kayseri Erkilet 12’nci Hava Ana Üs Ulaştırma Komutanlığı’ndan izinsiz olarak havalanan ve Malatya Havaalanı’na yine izinsiz iniş yapan 8 askeri uçaktaki 39 yüksek rütbeli subay, pilot ve teknisyenler, Malatya’da gözaltına alındıktan sonra emniyet güçleri tarafından karayoluyla Kayseri’ye getirildi. Ellerinin plastik kelepçesi ve rütbeleri sökülmüş olan bu askerler, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildiler.
Bu arada Erkilet 12’nci Hava Ana Üs Ulaştırma Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Cemal Akyıldız, İstanbul Harbiye Orduevi’nde gözaltına alınmış, aynı üste görevli Pilot Hava Albay Erhan Baltacıoğlu da tutuklanmıştı.Çukurca’da 2 Tugay Komutanı ve bir Albay gözaltına alındı
HAKKARİ’nin Çukurca ilçesi’nde 2 Tugay Komutanı ve 1 Albay, savcılığın talimatıyla gözaltanı alındı.
Hakkari merkez, Şemdinli ve Yüksekova’dan sonra Çukurca ilçesi’ndeki 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Salnur, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan ve Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kavuşak Üs Bölge Komutanı Albay Çetin Öğüt de, savcılığın kararıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan subayların Çukurca Savcılığı’na götürüldüğü belirtildi.
Tunceli’de Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü tutuklandı
DARBE girişimi soruşturmasında gözaltına alınan Tunceli 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanı Abdulkerim Ünlü, Elazığ’da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.
Konu ile ilgili Tunceli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklama şöyle:
“15.07.2016 günü saat 22.00 sıralarında ülke genelinde başlayan silahlı kalkışma/darbe girişimine katılan ve Anayasal düzeni zorla değiştirmek teşebbüsünde bulunan ve 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü 16.07.2016 tarihinde gözaltına alınmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 309. maddesindeki, ‘Anayasayı ihlale teşebbüs’ ve 312. maddesindeki ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi’ suçlarından Elazığ İlinde çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştır.”
Kayseri Komando Tugay Komutanı, Çukurca’da gözaltına alındı
HAKKARİ’nin Çukurca İlçesi’nde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun darbe girişiminin önlenmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, dün akşam gözaltına alındı.
Hakkari merkez, Şemdinli ve Yüksekova’dan sonra Çukurca İlçesi’nde de gözaltı yapıldı. Çukurca’da bulunan Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, savcılığın talimatıyla gözaltına alındı. Tuğgeneral Aydoğan’ın, Çukurca Cumhuriyet savcılığına götürüldüğü belirtildi.
Tuğgeneralle birlikte
52 kişi tutuklandı
DENİZLİ’de ‘darbe girişimi’ kapsamında adliyeye sevk edilen 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ile birlikte 52 rütbeli asker tutuklandı.
Darbe girişimi kapsamında yapılan soruşturma kapsamında Denizli’deki subay ve astsubaylardan olaşan 105 rütbeli asker gözaltına alınmıştı. Emniyet Müdürlüğü’nde yapılan işlemlerinin ardından 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır ile birlikte 58 rütbeli asker adliyeye sevk edildi. Önce savcılara ifade veren askeri personel daha sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.
11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özbakır ile subay ve astsubaylardan oluşan 52 askeri personel, tutuklandı. 6 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan askerler otobüsle İzmir’e gönderildi. Gözaltındaki diğer askeri personelin adliyeye sevk edilmesi işlemleri ise sürüyor.
“BİRLİKLERİ GERİ ÇEK”
15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından Denizli Valisi Ahmet Altıparmak’ın 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ı telefonla arayarak birliklerini geri çekmesini istediği, ancak Özbakır’ın kabul etmediği ileri sürüldü. Denizli’de 11. Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı Söke’deki birlikten 70 komandonun darbe girişiminden 2 gün önce tatbikat diye geldikleri öğrenildi.
DARBEYE KARŞI OTOBÜSLER ÜCRETSİZ
Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler askeri darbeye karşı tepki vermek isteyen halk için cumartesi günü ücretsiz sefer yaptı. Ücretsiz otobüs uygulamasının pazar günü de devam edeceği açıklandı.
Polatlı’da Tuğgeneral Aygün ve 118 asker gözaltına alındı
ANKARA’nın Polatlı İlçesi’nde, 58. Füze Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ile birlikte çoğu rütbeli 118 askeri personel göz altına alındı.
Sağlık kontrolünden geçirilen gözaltındaki askeri personel, ifadeleri alınmak üzere emniyete götürüldü. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye getirilen sanıklar, Polatlı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın oluşturduğu ekip tarafından sorgulandı.
Sorgulama geç saatlere karar sürdü.
Amasya’da Tuğgeneral Yılmaz tutuklandı
TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun yaptığı darbe girişiminin ardından, Amasya’da sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 15’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz tutuklandı.
Amasya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınan Tuğgeneral Mustafa Yılmaz, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi sonrası nöbetçi mahkemeye sevk edilen Yılmaz tutuklanarak Amasya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir grubun darbe girişimine destek verdikleri iddia edilen 3 hakim ve 1 savcının da gözaltına alındığı bildirildi.
7’nci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık gözaltında
MALATYA 7’nci Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık bu sabah polisler tarafından gözaltına alındı.
Sabah saatlerinde 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na gelen polisler, tuğgeneral Emin Ayık’ı gözaltına aldılar. Her hangi bir direnişle karşılaşmayan polisler Tuğgeneral Ayık’ı Malatya Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.
İncirlik Üssü’nün Türk komutanı Tuğgeneral Van tutuklandı
DARBE girişimi nedeniyle Adana’da gözaltına alınanlardan aralarında İncirlik Üssü’nün Türk komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van’ın da bulunduğu 11 asker ile 1 emniyet müdürü tutuklandı.
Darbe girişiminin düzenleyici ve 1’inci derecede yardımcı oldukları iddiası ile gözaltına alınan, 11 rütbeli asker ile 1 emniyet müdürü emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme, darbe girişimcilerinin emri ile Ankara ve İstanbul’daki F-16’ların uzun süre havada kalabilmesi için tanker uçakların havalandığı İncirlik 10’uncu Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Kurmay Albay Halil Çelik, Hakim Teğmen Gani Çetintaş, Hakim Teğmen Faruk Savaş, Hakim Teğmen Mustafa Haşim Boynueğri, Üsteğmen Hasan Şahna, Binbaşı Osman Tunahan Berk, Hava Pilot Kurmay Binbaşı Devrim Egriağaç, Hava Pilot Üsteğmen Fatih Akbulut, Hava Uçak Bakım Kıdemli Üstçavuş Bülent Toygar, Hava Pilot Üsteğmen Hızır Özyuva ve 4’üncü Sınıf Emniyet Müdürü Haluk Pamukçu’nun tutuklanmasına karar verdi.
Tutuklanan şüpheliler, askeri inzibat tarafından Adana Merkez Komutanlığı’na götürüldü. Askerlerin bir kısmının sivil, diğerlerinin de asker üniformalarındaki rütbelerin sökülmüş olduğu görüldü.
Konya’da 3 general hakkında yakalama kararı
KONYA’da, darbe girişimi soruşturmasında 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar’ın ardından, Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.
Geçen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, ‘Yasama organını engellemeye teşebbüs, hükümete karşı isyan, Türkiye Cumhuriyeti’ne Silahlı İsyan’ suçundan res’en soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Konya 3’üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Aynı soruşturma kapsamında Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş hakkında da yakalama kararı çıktığı ve 3 generalinde arandığı belirtildi.