AYDIN’ın Didim ilçesinde, 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında bu yıl 20’ncisi düzenlenen Didim Barış Şenliği’nde, barış meşalesi yakıldı.

Didim’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Barış Şenliği’nin’ eğlence etkinlikleri, bu yıl yaşanan terör olayları ve şehit haberleri nedeniyle ertelenirken, sadece barış meşalesi yakıldı ve gökyüzüne güvercinler uçuruldu. Aytepe’de bulunan barış meşalesi önünde düzenlenen etkinliğe, CHP Aydın Milletvekili Mehmet Fatih Atay, Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim Belediye Meclisi üyeleri, CHP Didim İlçe Başkanı Gökmen Karataş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Didimliler katıldı.

Meşale anıtı önünde konuşan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, yakılan barış meşalesinin tüm dünyaya yayılması temennisinde bulundu. Ülkenin etrafının kan gölüne döndüğünü ve ateş çemberi halinde olduğunu belirten Başkan Atabay, “Ufacık bebekler ve çocuklar ölüyor. Ülkemizi bu hale getirmeye çalışanlar var. Her zaman otokontrolünü kaybetmeyen milletimiz, eminim ki bu sınavı da başarıyla atlatacak ve kardeşlik sınavından yüzünün akıyla çıkacaktır. Bizde maalesef Dünya Barış Günü etkinliğimizi gönül coşkusu olmadan kutlamak mecburiyetinde kaldık. Bir gün değil, her gün barış diyoruz” ifadesini kullandı.

“SİYASETİ BARIŞI İSTEYECEK OLAN İNSANLARIN ELLERİNE BIRAKMALIYIZ” 

CHP Aydın Milletvekili Mehmet Fatih Atay ise, siyasetçilerin görevinin ülkede yaşayan insanların barış ve mutluluk içerisinde, eşit haklardan yararlanabileceği ortamı yaratmak olduğunu söyledi. Bunu başarabilmek için burada olduklarını ifade eden Atay, “Ama bugün ne yazık ki, ülkemizin bazı bölgelerinde çok büyük sorunlar var. Siyasetçiler daha düne kadar o bölgede sorun yokken bir şeyler elde etmek istediler. Bugünde sorun olmasına rağmen, bir şeyler elde etmek istiyorlar. Bütün çağdaş insanların, Cumhuriyete inanan bütün insanlarımızın bu oyunu bozmak gibi bir sorumluluğu var. Bu görevde bize düşüyor. Bu anlamda barışa hizmet edecek, barışı getirecek olan insanların bizi yönetmesi için olmasını diliyorum. Siyaseti, barışı isteyecek olan insanların ellerine bırakmalıyız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Milletvekili Atay ile Belediye Başkanı Atabay, çocuklarla birlikte barış meşalesini yaktı ve barış güvercini uçurdu.