Faruk Gökyurt

Altındağ’dan Kadınlara Altın değerinde hizmetler
Altındağ’ın Altın Kadınları, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” öncesinde başarı hikâyelerini anlatı. Altındağ Belediyesi’ne bağlı hizmet veren kadın eğitim kültür merkezlerindeki pek çok kurs ve eğitime katılarak, sabrın ve azmin temsilcisi olan Altındağlı kadınlar başarı hikayelerini dile getirdi.

Altındağ’ın farklı mahallelerinde eğitim veren 24 kadın eğitim kültür merkezi, 59 bini aşkın kadına hizmet veriyor. Hayallerinden vazgeçmeyen, azimli ve örnek kadınlar ilham veren öykülerini düzenledikleri toplantıda dile getirdi.
Zeycan Karataş
18 yaşında görücü usulü ile evlendirildi. Evden dışarı çıkmasına izin verilmedi. Genç yaşta kalp hastası oldu ve 31 yaşında kalp ameliyatı geçirdi. Ardından eşi cezaevine girince üç çocuğu ile tek başına kaldı. Satış pazarlama işleri ile ilgilenmeye başlayan Zeycan Karataş, pazar yerlerinde evde yaptığı yiyecekleri satmaya başladı. Altındağ Belediyesi’nin Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde girişimcilik kursuna katılan Karataş, KOSGEB’ten destek almaya hak kazandı. Altındağ Belediyesi’nin ve KOSGEB desteği ile girişimcilik ruhunu ortaya çıkaran Karataş, kendi iş yerini açtı. Karataş, kendi adı ile kurduğu Zeycan Hanımın El Lezzetleri-Doğal Ev Yemekleri lokantasını hala işletiyor.
Serpil Yalçın
Evli ve iki çocuk annesi Serpil Yalçın, Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nde seminer programlarına, meslek edindirme kurslarına ve kültürel etkinliklere katılmaya başladı. Çocukluğundan beri en büyük hayali sağlık sektöründe çalışmaktı. Yalçın aldığı eğitimler ve sertifikalar ile güzellik salonu açmaya karar verdi. KOSGEB girişimcilik kursuna katılan Yalçın, Altındağ Belediyesi’nin desteği ile kendi iş yerini açtı. Yalçın, “Kardelen Güzellik Salonu” adını verdiği iş yerinde cilt bakımının yanı sıra psikolog doktor eşliğinde kadınlara yönelik sorun çözümleme tekniği de veriyor. İş yerinde kadınların hem güzelliklerine, hem de kalplerine hitap eden Yalçın, Türkiye’de benzersiz bir konsepti hayata geçirerek, güzellik salonuna gelen kadınları ekonomiye katkı vermeleri için teşvik ediyor.
Hülya Eröz
İlkokul mezunu ev kadını olan Hülya Eröz, kadın eğitim ve kültür merkezlerinde düzenlenen bir bilgi yarışmasında birinci olunca okumaya karar verdi. Altındağ Belediyesinin desteği ile ortaokulu dışarıdan bitiren Eröz, yine karşılaştığı zorlukları aşarak liseye kayırt oldu. Lise eğitimini iki buçuk yılda tamamlayan Eröz, en büyük hayali olan öğretmenlik mesleğini yapmak için açık öğretimde çocuk gelişim bölümüne kayıt oldu. Çevresinin itirazlarına aldırmayan Eröz, üniversiteden mezun oldu. Eröz, 4 yıldır kadın eğitim ve kültür merkezlerinde kreş öğretmeni olarak görev yapıyor.
Goncagül Topal
Maddi imkansızlıklar nedeniyle lise eğitimini yarıda bırakıp çalışmaya başlayan, evli ve bir çocuk annesi olan Goncagül Topal, kadın eğitim ve kültür merkezlerinde kuaförlük ve cilt bakım kurslarına gitmeye başladı. Usta öğreticilik belgesi alan Topal, Karapürçek mahallesinde kuaför dükkanı açtı. Ev kadını iken iş yeri sahibi olan Topal, bugün kadınları meslek sahibi olmak için teşvik ediyor ve iş ihtiyacı olan kadınlara iş imkanı sağlıyor.
Münevver Buhar
46 yaşında, evli ve iki çocuk sahibi olan Münevver Buhar, kadın eğitim kültür merkezlerinde girişimcilik sertifikası aldı. Eşi iflas edip iş yerini kapatınca kendi iş yerini açmaya karar verdi. Terzi dükkanı açan Buhar, yeni şube açmak için girişimlerde de bulunuyor.
Zehra Baykara
Kadın eğitim kültür merkezlerinde okuma-yazma kurslarına katılan Zehra Baykara, ikinci kademe yazma-okuma kurslarının ardından ilk-orta ve liseyi dışarıdan bitirdi. Üniversite sınavına giren Baykara, Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Öğretmen olmak isteyen Baykara, Bolu İzzet Baysal Üniversite’sinden pedagojik formasyon aldı. Baykara, Gazi Üniversitesi’nde tezli yüksek lisans eğitimi almak için ALES sınavlarına hazırlanıyor.
Seher Oğuz
60 yaşındayım. Önder Kadın Eğitim Merkezi’nde düzenlenen KETEM seminerlerine katıldım. Aldığımız seminerden sonra hastane incelemelerine katıldık. Sonrasında sonuçlarda rahim kanseri olduğumu öğrendim. Erken teşhisle tedaviye başladık. Ve sonrasında ameliyat oldum. Ameliyat sonrasın da kemoterapi süreci başladı. Moralin çok önemli olduğu bu dönemde ameliyattan 15 gün sonra bile ben yine merkezimde derslerime katıldım. Şu an da da kurdele kursuna katılıyorum ve tedavi sürecim devam ediyor. Altındağ Belediyesinin düzenlemiş olduğu bu program sayesinde erken teşhisle hayata bağlandım.
Emine Türker
33 yaşında 1 çocuk annesiyim. 2011 yılında Yıldıztepe Kadın Eğitim Kültür Merkezine üye oldum. Yaklaşık 1 yıldır spora düzenli geliyorum. 108 kilodan 68 kiloya düştüm. 40 kiloyu düzenli spora gelerek ve spor hocamın bana tavsiyeleri sonucu vermiş bulunuyorum. Kadın eğitim kültür merkezi ile hayatım değişti. Herkese teşekkür ediyorum.
Altındağ Belediyesi

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki de şunları söyledi
“Bu çalışmalar için müstakil, özel bahçeleri olan yerleri tercih ediyoruz. İçerisinde bulunduğumuz yer müstakil değil ama yanında büyük parkı, bahçesi, yüzme havuzu ile yanı başında anaokulu ve kreşi ile birlikte bir tesis oluyor. En son açtığımız tesislerden bir tanesi. Buralarda ilk tesisi 2005 te açtığımızda belediyenin otobüsü yoktu. Merkezle birlikte Konya’ya kültür gezisi düzenlemek için 35 kişilik otobüs kiralamış, dolduramamıştık. Şu anda yılda ortalama 35 bin kişiyi geziye götürüyoruz.
Geçen akşam tiyatroda yetkililerle görüşürken, artık devlet tiyatroları bizim kendi sahnelerimizde oynasın diyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bunu da gerçekleştireceğiz. Tüm sezon boyunca oyunların belediyenin sahnelerinde de olmasını istiyoruz. Bu gün son görüşmeyi yapacağız. Bu güne kadar tiyatro için çeşitli sahnelerden biletler temin ederek Altındağlı kadınlara ulaştırarak bu ihtiyacı gideriyorduk ama şuan daha büyük düşünüyoruz. Hatta şöyle bir olay anlattılar. ‘Bu çalışmaların ilk zamanlarında kadınlar tiyatroya gittiklerinde sarmaları ile börekleri ile gidiyorlarmış. İlk tiyatro ile tanışmalarının ardından şuan 10 binlerce kadını tiyatrolara götürüyoruz”
Başkan Tiryaki; “24 Kadın Eğitim ve Kültür Merkezinde bir otobüsü doldurabilecek kadar insan yokken bugün bu kültür merkezlerini kullanan kadın sayısı 60 bin. Türkiye’de bir çok yerel idarede Kadın Eğitim Merkezleri, Gençlik Merkezleri veya engellilerle ilgili merkezler olabilir. Bizdeki bu kadın eğitim merkezleri ciddi bir eğitim kurumu niteliğinde olan yerler. Ciddi emek ve bütçe ayrılarak yapılan yatırımlar. Bu kadar masrafı nasıl karşıladığımızı soruyorlar. Buraya gelip eğitim veren hocalarımızın çok büyük bir kısmı bu işi gönüllü olarak yapıyorlar. Ankara’nın hemen her ilçesinden gönüllü eğitmenler kendi imkanları ile tesislerimize gelip buralarda gönüllü eğitimler, kurslar, seminerler düzenliyorlar.
Bazı kamu kurumları ile ciddi ilişkilerimiz var.
Tiryaki Altındağ Belediyesi’nin kadınlara verdiği önemi belirtti
Altındağ Belediyesi
Emniyet genel Müdürlüğü, Ankara Barosu, Diyanet işleri Başkanlığı, bir çok üniversite ve sivil toplum kuruluşları.. Buralarla yaptığımız protokollerle buraya gelen insanlar ücretsiz geliyor. Yoksa 100’lerce eğitimci geliyor bu çalışmalar yapılmadan finanse etmemiz yürütmemiz mümkün değil. Tesislerimizin yönetimini tamamen kadınlarımıza bıraktık. Her şeyiyle onlar ilgileniyor. Devamlı çalışan personel sayımız çok az. Her yıl eğitim sezonunun açılması ile birlikte açılan tesislerimiz 60 bin kişiye hizmet verdi” diyerek Altındağ Belediyesinin kadınlara verdiği önemi dile getirdi.

Veysel Tiryaki; “24 Kadın Eğitim merkezleri olduğu gibi aynı mahallelerde çocuk eğitim merkezleri de var. Onların eğitimleri de farklı olarak işliyor. Buralarda çok sayıda kurs düzenleniyor.
Meslek kursları da düzenliyoruz. Buralardan çıkan insanlarımız ailelerine ek gelir sağlıyor, istihdam fırsatı yakalıyor. 100’lerce kursiyerimiz bu şekilde iş sahibi oldu. Gerek belediyenin tahsis ettiği alanlarda gerek kendi açtıkları işletmelerde çalışıyorlar. Altındağlı kadınların hemen hepsi bizzat sosyal yaşamın içerisinde yer alıyor. Son günlerde kadına şiddeti medyada da görünce bu çalışmalarımızın önemini iyice anlıyoruz. Çok zor dönemlerden geçtik. İlk başladığımızda en çok eleştirici aldığımız işlerden biri buydu. Hatta çalışma arkadaşlarımızdan dahi bu işlerin Altındağ’da olamayacağını boşuna emek ve bütçe ayrıldığına yönelik eleştiriler aldık. Ancak şuan bunların ne kadar gerekli ve verimli olduğunu görüyor, mutlu oluyoruz.
10 yıldır tiyatro ve sinema faaliyetlerimiz de sürüyor
Kadın Eğitim Kültür merkezlerimiz ile hem toplumsal barışa hem aile içi huzura katkı sağlıyoruz. Psikologlar, sosyologlarla birlikte çalışıyoruz. Eğitimler seminerler düzenliyor, sağlık eğitimleri veriyoruz. Mahallerdeki merkezlerde sağlık taramaları yapıyoruz. Şuan hastanelerle Kulak burun Boğaz taramaları için protokol imzalamak üzereyiz. Bu protokolle birlikte merkezlerimizde yaptığımız taramalarda gerekli durumlarda tedaviye hastane de devam edilecek ve tamamen ücretsiz olacak. Bunlar bize hep dışarıdan gelen talepler ” dedi.
Tiryaki; “Biz göreve geldiğimizde belediyenin Eğitim Kültür Müdürlüğünün bütçesi 300 bin dolardı. Yani belediyenin eğitim kültüre ayırdığı toplam bütçe 300 bindi. Şuan tahmini olarak 10 milyon dolarlar civarında bir bütçemiz var. Çok şükür ekonomik olarak sıkıntısı olmayan bir belediyeyiz. 2017 yılında 80 farklı konuda 315 tane eğitim yapıldı. Gebelik okulu, menopoz okulu, kanser taramaları gibi etkinliklere çok yoğun ilgi gösterildi. Ayriyeten biz buralarda kadınlarımızı spora teşvik etmek amacıyla bayan beden eğitimi öğretmenleri çalıştırıyoruz. Spor merkezlerimiz belirli bir plan ve disiplin içerisinde devam ediyor. Kadınlara bisiklet sürme alışkanlığı kazandırmak için bisiklet parkı yaptık. Bisikletleri belediye tarafından temin ettik.”
Altındağ Belediyesi
Tiryaki sözlerine şöyle devam etti; “10 yıldır tiyatro ve sinema faaliyetlerimiz de sürüyor. Sinemaya, tiyatroya giden kadın hangi ilçeden geliyor diye düşünürseniz çok rahat bir şekilde Altındağlı olduklarını söyleyebilirsiniz. Çok yetenekli kadınlarımız var. Ancak eğitim fırsatı bulamamışlar. Her merkezimizin folklor grupları var. Sanat müziği halk oyunları gibi çalışmalar yapılıyor. Altındağ fiziki gelişiminin yanı sıra zihinsel olarak da gelişiyor. Biz bu çalışmaları çok reklam yapmadan sessizce yapıyoruz. Şuan bu etkinliği biz Çinçin’de yapıyoruz.
Burası yakın bir zaman öncesine kadar ticari taksilerin geçemediği devlet memurlarının fatura bırakmaya gelmediği bir yerdi. Kimse gelmiyordu. Burada sabahtan akşama kadar elektrikler kaçak yanar, sular faturasız akardı. Ankara’nın göbeğinde böyle bir yerdi. Şuan hala dönüşümü devam ediyor. Şimdi iki devlet kurumunu buraya taşıyoruz. Emniyet ve müftülüğü geliyor. 2 Üniversite yurdu bitirdik. Onları da açacağız.
Türkiye’nin en güzel yurtlarını yaptık. Fakir yetim, öksüz, öğrenciler buralarda kalacak. Sizlere gezdirmeyi çok isterim. Kız için talep daha fazla olduğu için 2 yurdu da kızlar için yapacağız. Başkent Doğalgaz da buraya gelecek, tapu müdürlüğü nün de binasını tamamlayıp teslim edeceğiz. Onlar da buraya gelecek. Bunların yanı sıra buraya Anaokulları, spor merkezleri, yüzme havuzları yaptık. Fiziki dönüşümü kültürel dönüşümle destekledik. Böylelikle bir çöküntü alanın nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Çok farklı alanlara geziler düzenleniyor.”

Altındağ Belediyesi
Karşılaştığımız olaylar yazılsa kitap olur.
Tiryaki; “Her hafta Ankara içi rutin gezilerimizle Altındağlı kadınlarımıza Ankara turu yaptırıyoruz. Şehir dışı gezilerine ise buralara gelip gidenleri kurslarımıza katılanları götürüyoruz. Burada geziye katılabilmenin yolu aktivitelere katılmak. Bu geziler Edirne, İstanbul, Urfa, Bilecik, Tokat, Konya, Kapadokya, Çanakkale gibi şuan sayamayacağım bir çok ile düzenleniyor. Bu gezileri önceden planlarsanız çok maliyeti olmuyor. Yol masraflarını vs. çok önceden ayarlıyoruz.”
Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki göreve geldiği günden bu güne Altındağlı kadınlar için yaptıkları hizmetleri anlatmaya şu sözlerle son verdi; “Eğitim verdiğimiz kadınlar sosyal hayata atılıyor. Bizim merkezlerimizde kendi üretimlerini satabiliyorlar. Hatta e ticaret üzerinden ürün satanalar işini öyle yürütenle var. Biz kurslarımızdan çıkan kadınlarımıza kursları bitirdikten sonra da destek vermeye devam ediyoruz.
Sanatla uğraşan kadınlarımız da var. Bu sanatların toplumun huzur barış ve refahına çok ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bugün anlattıklarım Altındağ’ın kadın eğitim merkezlerinin 10 yılda geldiği noktaya dair küçük bir enstantane idi. Detaylarını buraya gelen hanımefendilere sorabilirsiniz. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum.
10 yıldır her gün Altındağlılar benim evime gelerek bizzat görüşür, mektupları ile yine iletişime geçeriz. Sürekli bir irtibatımız vaz. Belediyecilik aslında günümüzde 24 saat hizmeti devam eden yerel idarelerdir. Çok acil müdahil olmanız gereken durumlar olabiliyor. Altındağ bu tür olayların sık olarak meydana geldiği bir yer. Karşılaştığımız olaylar yazılsa kitap olur.”
HAYALLERİNDEN VAZGEÇMEYEN KADINLARIN BAŞARI HİKÂYELERİ
© 2006-2026 Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete | Tüm Hakları Saklıdır.