Geçtiğimiz hafta sonu büyük bir başarıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı geride bırakan Mersin’de 5 Haziran Pazar günü de bir başka heyecan yaşanacak: Avrupa 10 Bin Metre Kupası.

Türkiye ile birlikte 11 ülkenin yarışacağı Avrupa 10 Bin Metre Kupası, 5 Haziran Pazar akşamı Mersin Yenişehir Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi’nde gerçekleşecek. Hazırlıkların son aşamaya geldiği şampiyonada toplam 50 atlet yarışacak.
Olimpiyat öncesinde Avrupalı mesafeciler için önemli bir durak olan Mersin’deki 10 Bin Metre Avrupa Kupası’nda Türkiye’den 8 atlet yarışacak. Bu kupayı daha önce üç kez kazanan, ayrıca aynı mesafede Avrupa şampiyonluğu da bulunan Polat Kemboi Arıkan, 1 Mayıs’ta Rio barajını geçtiği pistte dördüncü Avrupa Kupası zaferini hedefliyor. Polat ile birlikte Kemal Koyuncu, 2008 yılının şampiyonu Mert Girmalegesse, Onur Aras ve Ramazan Karagöz de Türkiye’yi takımlar sıralamasında zirveye çıkarmak için mücadele verecek. Kadınlarda ise geçen yılın şampiyonu Etiyopya kökenli İspanyol Trihas Gebre’nin en önemli rakibi Esma Aydemir olacak. Rotterdam Maratonu’nda Olimpiyat barajı geçen Aydemir, Kenya kampının ardından Mersin’de altın adayları arasında yer alıyor. Aydemir madalya alırsa bu kupada Elvan Abeylegesse’den sonra podyuma çıkan ikinci Ay-yıldızlı kadın atlet olacak. Avrupa maraton şampiyonu İtalyan Daniele Meucci, Avrupa Kros eski şampiyonu İspanyol Alemayehu Bezabeh gibi isimlerin katılacağı şampiyona, 5 Haziran Pazar günü saat 18:00’de başlayacak.