‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ne katılmak isteyenler Dolmabahçe’de bir araya gelerek Gümüşsuyu Caddesi’nden Taksim Meydanı’na çıktı. “Darbeye Hayır” şeklinde slogan atan grup, “Yaşasın Demokrasi” yazılı pankartlar açtı.

CHP’nin çağrısıyla Taksim Meydanı’nda saat 17.00’de ‘Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi’ başladı. Miting için meydana gelenlerin ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri taşırken, bazı vatandaşların da başlarına ‘Türkiye’ yazılı bantlar bağladığı görüldü.
Vatandaşlar meydanda yapılan aramanın ardından giriş noktalarından aranarak içeri alındı. Toplanan kalabalık, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan attı. Avcılar Belediyesi’nin 120 metre uzunluğunda bayrak açıldı. Sanatçılar Onur Akın, Selçuk Balcı sahne aldı. Miting için bekletilen sağlık ekipleri sıcaktan fenalaşan bir kişiye müdahale etti. Mitinge DİSK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, Halk Evleri de destek verdi.

KORTEJLE GELDİLER

CHP’liler, Dolmabahçe, Osmanbey ve Şişhane’den kortej halinde yürüyerek meydana geldiler. Kılıçdaroğlu’nun miting alanına gelmesinin ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı’na çevrede bulunan binaların balkonlarında ve çatılarında bulunanlar da katıldı.

ERDOĞAN POSTERİ

Elinde Atatürk posteri olan bir kişinin meydanda bulunan ağacın üstüne çıkarak mitingi takip ettiği görüldü. Kalabalığın arasında bulunan bir kadının da elinde ‘Demokrasinin yıldızı’ yazılı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini taşıdığı görüldü.

TAKSİM MANİFESTOSU

Saat 18.30’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sahneye çıktı. Kılıçdaroğlu eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile birlikte toplanan kalabalığı selamladı.
“Hepinize en içten saygılarımı sunuyorum. Sevgili vatandaşlarım gün birleşme günüdür. Gün dikta yönetimlerine ve darbelerine karşı direnme günüdür. Gün halkın sesini dinleme günüdür. Bugün Taksim’deyiz, birlikteyiz. Bizim için hepimizin tarih yazdığı bir gündür. Biz Taksim’e niçin geldik, Taksim’de ne yapacağız, hedefimiz ne? Bütün bunlara yanıt vermek için bir Taksim Manifostosu hazırladım. ” diye konuşan Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında bu 10 maddeyi okudu:
“1) 15 Temmuz darbe girişimi parlamenter demokrasimize karşı yapılmıştır. TBMM bombalanmış; ama bombalar altına parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.