UŞAK’ta iki kolu eksik doğan 33 yaşındaki İsa Songür, hayatta karşısına çıkan birçok zorluğa rağmen yılmayarak mücadele verdi.

Sağ kolunun dirsek ucundaki parmak benzeri eklemiyle hayata tutunan Songür, müzik yeteneğini fantezi müzik tarzındaki albümüyle ortaya koydu. Songür, albümden elde edeceği gelirle en büyük hayali olan biyonik kol sahibi olmak istediğini söyledi.
Anne ve babasındaki kromozom uyuşmazlığı nedeniyle ‘Üst ekstremite eksikliği, dirsek altı ampute’ tanısıyla sol kolu omuzdan, sağ kolu ise dirsek altından itibaren eksik dünyaya gelen İsa Songür, hayata sımsıkı tutundu. Karşısına çıkan birçok zorluğa rağmen yılmayarak mücadele veren Songür, sağ kolunun dirsek ucundaki parmak benzeri eklemiyle hayata tutundu.
ZORLUKLARI PAYLAŞTI
Uşak Devlet Hastanesi’nde memur olan Songür, duygularını ve yaşadıklarını DHA’yla paylaştı. İlk olarak yaşadığı zorluklardan bahseden Songür, “Kollarım olmadığı için ‘kalem tutamaz’ dediler. Ama olmayan kollarımla kalem tutmayı öğrenip, Aksaray Üniversitesi’nde Süt ve Süt Ürünleri Teknikerliği Bölümü’nden başarıyla mezun oldum. Özel okullarda okumadım. Devlet okullarında sağ kolumda dirsek altı tek parmağımla kalem tuttum, eğitimimi tamamladım. KPSS sınavlarına girerek devlet memuru oldum. Engellilerde bir şeylerin pratik çözümünü bulma yetisi oluşuyor. Bu anlamda kendi yaşamımda çok fazla bir sıkıntı yaşamadım ama insanların bana karşı önyargılarını yenmekte çok sıkıntı yaşadım ve bunları aştım. ‘Ayakta duramaz, kendini idame edemez’ diyenlere karşılık dimdik ayaktayım” dedi.