Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneğince kış şartlarında yaşam mücadelesi veren Bayırbucak Türkmenleri için sıfırın altında 20 dereceye dayanıklı, su geçirmez uyku tulumları yaptırıldı. Bölgeden gelen talebin karşılanması için Konya’da üretilen binin üzerinde tulum, Türkmenlere gönderildi.

Rida Uluslararası Yetim ve Muhtaçlara Yardım Derneği tarafından Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine, sıfırın altında 20 dereceye dayanıklı, su geçirmez, özel yapım uyku tulumu gönderildi.
Dernek Başkanı Tamer Kalender, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 ülkede faaliyet gösterdiklerini söyledi.
Dünyanın çeşitli bölgelerinde açlık ve yoksulluk çeken Müslümanlar için yardım organizasyonları gerçekleştirdiklerini anlatan Kalender, ayrıca yetimlere yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunduklarını dile getirdi.
Kalender, son günlerde Beşşar Esed ve Rus güçlerine karşı direnen Bayırbucak Türkmenleri için yardım kampanyaları düzenlediklerini bildirdi.
Tulumlar özel üretildi
Bölgedeki soğuk hava şartlarının Türkmenlerin yaşamını zorlaştırdığına dikkati çeken Kalender, “Türkmen kardeşlerimiz üşümesin diye soğuğa dayanıklı uyku tulumu ürettik” diye konuştu.
Bölgeden gelen talep doğrultusunda, kentte üretilen bin uyku tulumunu, diğer malzemelerle gönderdiklerini belirten Kalender, şöyle devam etti:
“Oradaki kardeşlerimizle sürekli görüşüyoruz. Türkmendağı’nda çalışan arkadaşlarımız, soğuk hava koşullarına dayanıklı uyku tulumu ihtiyacı olduğunu bildirdi. İhtiyaç duyulan malzemeler konusunda bize bilgi veriyorlar. Bu doğrultuda kampanyalar düzenleyip, bunları hayırseverlerimizin desteğiyle karşılamaya çalışıyoruz. Yağmur ve soğuğa dayanıklı malzemeler isteniyor. Konserve türü yiyecekler talep ediliyor. Bot ve kışlık giyecek üzerine yardımlara ağırlık veriyoruz.” Kampanyaya çevre illerden de büyük destek geldiğini kaydeden Kalender, hayırseverlerin bir tulum için 50 lira bağışta bulunarak kampanyaya katılabileceğini bildirdi.