Editör

Yenimahalle Belediyesi bitkilerin ve ağaçların daha iyi gelişmesi, verimini arttırması için ilçe genelinde budama çalışması yapıyor.
Yemyeşil bir ilçe için 2009 yılından bu yana Yenimahalle’ye 200’ün üzerinde yeni park, 1 buçuk milyon metrekareye yakın yeşil alan kazandıran Yenimahalle Belediyesi, sokak ve parklardaki ağaçların bakımını da düzenli olarak yapıyor.
Yenimahalle’nin dört bir yanında gün boyu çalışan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 15 Mart tarihine kadar 5 binden fazla ağaç ve çalı grubunda budama çalışması yapacak.
Budama için uygun zaman çok önemli
Özellikle yapraklı ağaçların yapraklarını döktükten sonra budanması gerektiğini anlatan yetkililer yurdumuz da budama için en uygun zamanın 15 Kasım – 15 Mart tarihleri arası olduğunu söyledi.
Yetkililer “Budamanın zamanlaması çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan budamalar bitkilerde büyük hasarlara ve buna bağlı olarak da çeşitli kayıplara neden olur. Bu yüzden bitkilerde uyuma dönemi dediğimiz kış döneminde yapılan budamalar en doğru zamanda yapılan budamalardır” dedi.
Kesilen dallar ihtiyaç sahiplerine
Ayrıca; budama çalışmalarını sosyal bir projeye dönüştüren belediye ekipleri, her yıl budamadan elde edilen tonlarca odunu parçalayıp yakıma uygun hale getirerek dar gelirli ailelere dağıtıyor.
Yenimahalle’de ağaçlara bahar dokunuşu
© 2006-2026 Sonsöz Gazetesi • Haberler, Güncel Haberler • Ankara Yerel Gazete | Tüm Hakları Saklıdır.