Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, zayıflama hapları, zayıflama bantları gibi yöntemlerin ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölümlere yol açabildiğini söyledi.
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, tedavi edilmesi gereken şişmanlık olarak bilinen obezite hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyi, sağlığı bozacak ölçüde vücutta normal olmayan ya da aşırı yağ birikmesi olarak tanımladığını belirten Pehlivan, obezitenin erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 15-18’i, kadınlarda ise yüzde 20-25’ini yağ dokusunun meydana getirdiğini, erkeklerde bu oranın yüzde 25, kadınlarda ise yüzde 30’un üzerine çıkması durumunun obezite olarak kabul edildiğini ifade etti.
Dünya Sağlık Örgütü’nün obezitenin belirlenmesinde vücut kitle indeksi kullandığından bahseden Pehlivan, vücut kitle indeksinin kişinin vücut ağırlığı, boyu ile hesaplanan bir değer olduğunu ve hesaplanan bu değerlere göre bireyin normal, şişman, obez ve morbid obez (aşırı şişman) olarak kabul edildiğini söyledi.