Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), 81 ilin Koordinasyon Kurulu Başkanları ile “Darbenin Karşısında; Demokrasinin ve Milli İradenin Yanındayız” başlıklı bildiri yayımladı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve 81 ilin Koordinasyon Kurulu Başkanları “Darbenin Karşısında; Demokrasinin ve Milli İradenin Yanındayız” başlıklı ortak bildiri yayımladı. Bildiride, milletin iradesi dışında bir irade olmadığı, hiçbir darbenin, hiçbir kalkışmanın asla meşru olmadığı ve hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle savunulamayacağı ifade edildi.
TZOB Başkanı Bayraktar, darbe girişimi sürecinin başından itibaren, 4,5 milyon üyesiyle darbeye karşı durduklarını, demokrasiye ve milletin iradesine sahip çıktıklarını ifade etti. Bildiride dünyanın ekonomik krizler yaşadığı bir ortamda güçlü bir siyasi istikrar gerekiyorken, Türkiye’de demokrasiyi sekteye uğratacak her türlü darbe girişiminin, bu ülkeye yapılabilecek en büyük düşmanlık olduğu da vurgulandı.

Darbe girişimine karşı gösterilen birlik, beraberlik ve dayanışma ikliminin devam ettirileceği bir sürece her kesimin yardımcı olması gerektiği ifade edilen bildiride, bundan sonraki sürece ilişkin şu öneriler yapıldı:

“Toplumda çatışmaya, ayrışmaya yol açabilecek eylem ve söylemlerden mutlaka kaçınılmalı; bu hassas dönemde provokatörlere karşı toplumumuzun her kesimi her zamankinden daha dikkatli olmalıdır.

Hain planları yapanlar, bu planı uygulamak üzere harekete geçerek kendi halkına kurşun yağdıran üniformalı teröristler ile bu konuda hiçbir sorumluluğu olmayan, hiçbir suçu ve günahı bulunmayan masumlar, çok kısa sürede ayrıştırılmalıdır. Korumakla görevli olduğu kendi milletine mermi yağdıran hain çetenin üyeleri hak ettikleri cezaya en kısa süre içinde çarptırılmalı, milletin vicdanı rahatlatılmalıdır.

Ülkemizin dört bir yanında terör örgütleriyle büyük bir mücadele verdiğimiz ve bu mücadelede büyük başarılar edilmekte olduğu asla dikkatlerden uzak tutulmamalıdır.  İç ve dış mihraklı teröre karşı yürütülen operasyonların, elde edilen başarıların milletin bağrından çıkan gerçek kahramanlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bütün unsurları ve Emniyet Teşkilatımızın bütün birimlerince omuz omuza birlikte yürütüldüğü asla unutulmamalıdır.”
Asker ve polisin işbirliğine gölge düşürecek her türlü söylemden uzak durulmasını isteyen ziraat odaları başkanları, ortak bildiride “Kahraman ordumuz, vatansever askerlerimiz yıpratılmamalıdır. Bütün milletimizin tıpkı darbecilere karşı omuz omuza verdiği mücadelede olduğu gibi, öncelikle devletimizin de vereceği destekle, askerimizin ve polisimizin morallerini en yüksek seviyeye çıkaracak adımlar, aynı kararlılıkla ve bütün milletimizce atılmalıdır” ifadelerine yer verdi.