BATI Karadeniz Deniz Ticaret Odası Zonguldak Temsilcisi Tahsin Karaer, Türkiye ile Rusya arasındaki buzların erimesiyle Zonguldak Limanı’ndan Rusya’ya yapılan ihracatın yeniden canlanacağını söyledi.

24 Kasım 2015’te Suriye sınırında Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesiyle iki ülke arasında başlayan krizin ardından Zonguldak Limanı’ndan Rusya’ya narenciye ve kereste götüren Ro-Ro gemilerinin seferleri durmuştu. Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası Zonguldak Temsilcisi Tahsin Karaer, geçen yıl Zonguldak ve Ereğli Limanları’ndan Rusya’ya 27 geminin gittiğini, uçak krizinden sonra bu seferlerin tamamen durduğunu, ayrıca Zonguldak Limanı ile Kırım arasında yolcu taşıyan geminin seferlerinin de durdurulduğuna işaret etti.

Türkiye ve Rusya arasındaki görüşmelerle buzların erimesi üzerine ihracatın da yeniden canlanacağını ifade eden Karaer, şöyle konuştu: “Rusya’daki acentelerle yaptığımız görüşmeler olumlu geçti. Narenciye sezonu Eylül’de başlıyor. Yıl sonuna kadar Rusya’ya tahmini olarak 15 bin ton narenciye ihracatı olacak diye düşünüyoruz. Haftada 4 gemi ile Rusya’ya ihracatın yeniden başlayacağını söylebiliriz. Bir de yolcu ve kargo gemileri düşünüyoruz. Buzlar erimeye başladı. Ruslar da ticaret yapmak istiyor. Görüşmeler hala sürüyor. Ağustos ayı gibi çalışmalar hızlanır ve durum daha da netleşir.”